Hematopsychologia czyli drogi krwi
Związek pomiędzy temperamentem i krwią został dogłębnie przeanalizowany przez doktora Cartona, autora wielu prac z zakresu psychologii.
Pierwsze studia praktyczne zostały przeprowadzone w 1931r. przez japońskiego psychiatrę Takefi Furukawę. Na podstawie eksperymentów na czterystu osobnikach, w których badał wpływ grupy krwi na dynamizm jednostki, stwierdził, że grupy B i 0 są aktywne, zaś A i AB nieaktywne.
W 1938 r. doktor Shaer, lekarz związany ze szwajcarską szkołą oficerów piechoty, obserwował oddzielenie różne grupy w trakcie najprzeróżniejszych działań. Udało mu się stwierdzić wyższość grupy 0 w pracach adaptacyjnych, A w indywidualnej walce oraz B w zakresie planowania.
W 1941 r. opublikował książkę, w której wyłożył wyniki swych prac związanych z typologią opartą na grupach krwi. Wynikało z nich, że:
1. Osobnicy o grupie krwi A są szczególnie uczuciowi, subiektywni, impulsywni, wrażliwi i mają większe niż pozostali trudności z adaptacją.
2. Osobnicy o grupie krwi B jawią się jako ludzie surowi i oschli, zachowujący dystans, niezbyt towarzyscy, posługujący się raczej abstrakcyjnym sposobem rozumowania, dający się porównać z introwertykami Junga. Ceniący prządek i podatni na dyscyplinę, potrafiący być obiektywni. Rozważni i metodyczni, dążą prosto do celu, który wyznaczają sobie często na przekór wszystkiemu i wszystkim.
3. Główną cechą charakterystyczną osobników o grupie 0 są ich duże zdolności adaptacyjne.
Dzięki niezwykle szczegółowej ankiecie przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych psycholog Raymond B. Catell stwierdził, że A i AB są w życiu bardziej podatni na aspekty estetyczne (artyści, indywidualiści), B twardsi (praktyczni realiści), zaś 0 pośredni. Ponadto zauważył, że AB są w większym stopniu niż pozostali wymagającymi indywidualistami, podatnymi na neurastenię (Najczęstsza postać nerwicy objawiająca się zwiększoną pobudliwością i szybkim wyczerpywaniem się układu nerwowego; niepokojem, niemożnością skupienia uwagi, drażliwością, bólami w okolicy serca, kołataniem serca, bólami głowy, zaburzeniami jelitowymi, osłabieniem czynności płciowych).
W Szwajcarii jeden z psychiatrów wykazał istnienie licznych związków pomiędzy grupami krwi a temperamentem:
A są bardziej agresywni (w myślach, lecz niekoniecznie w czynach) niż 0 i AB. Są większymi optymistami niż B, łatwiej przyznają się do błędów niż AB. Ci ostatni natomiast zdają się mieć mniejsze zapotrzebowanie na kontakty społeczne niż pozostali.
Najpełniejszym studium pozostaje praca Léone Bourdel. Po wielu latach poświęconych eksperymentom i obserwacjom zdolności adaptacyjnych jednostki w otaczającym ją środowisku, dostrzegła korelację pomiędzy czterema typami zachowań, czterema wyraźnie odmiennymi temperamentami, a grupami krwi. Oto skrótowe charakterystyki czterech zdefiniowanych przez nią temperamentów:
- Temperament harmoniczny odpowiadający głównie grupie A: nadwrażliwy, a więc podatny na wpływy, rozwija się w pełni jedynie wówczas, gdy utożsami się ze sprzyjającym mu otoczeniem.
- Temperament rytmiczny odpowiadający głównie grupie B: zdeterminowany i sztywny w sposobie rozumowania, podąża za własnymi rytmami wewnętrznymi i jest niewrażliwy na wpływy zewnętrzne.
- Temperament kompleksowy odpowiadający grupie AB: ma większe możliwości, lecz jest również bardziej zaskakujący w swych zachowaniach. Błyskawicznie przechodzi z płaszczyzny racjonalnej na uczuciową i odwrotnie, co związane jest z niestałością jego rytmów fizjologicznych. Jednocześnie z trudem adaptuje się do nowych sytuacji, stąd bierze się jego częstotliwość jego napięć wewnętrznych.
Nazwy poszczególnych temperamentów wzięły się stąd, że Léone wykorzystała w testach reakcje osobników o różnych grupach krwi na muzykę Zachodu. Ponieważ opiera się ona na trzech zasadach reprezentatywnych tak dla życia, jak i dla ekspresji psychologicznej: harmonii, rytmu i melodii, uczona obserwowała podmioty szczególnie wrażliwe na każde z tych trzech kryteriów.
Na temat powiązania pomiędzy grupą krwi a temperamentem, powstało wiele doskonałych dzieł popularyzatorskich.
W Japonii Toshukata Nomi określił dla każdej grupy charakterystyki moralne, artystyczne i zawodowe. Japończycy, którzy mocno w nie wierzą, nie rozmawiają już o znakach zodiaku, lecz o grupach krwi. Stosują tę teorię zarówno w zarządzaniu przedsiębiorstwem, jak i problemach sercowych.
Natomiast niewiele prac poświęcono związkom pomiędzy czynnikiem Rh i charakterystykami psychicznymi. Jednak z badań wynika, że czynnik Rh(-) sprawia, że jego posiadacz reaguje energiczniej, jest wrażliwszy niż Rh(+).
Na zakończenie należy stwierdzić, że z grupami krwi sprawa ma się podobnie jak z całym naszym dziedzictwem genetycznym. Dziedziczność jawi się jako przedłużenie środowiska wewnętrznego, dla którego jesteśmy czymś w rodzaju punktu wynurzenia. Nasz organizm jest jedynie chwilowym opakowaniem ochronnym, poprzez które od zarania dziejów człowieka przejawia się jego środowisko wewnętrzne.
Bibliografia:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Neurastenia
https://www.google.pl/search?q=krew&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiax5Xwk7HVAhXkIMAKHahYA78Q_AUICigB&biw=1143&bih=687#imgrc=Kge91kTA9hIkAM:. Tajemna moc krwi Antoine Gaffori
https://www.google.pl/search?q=krew&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiax5Xwk7HVAhXkIMAKHahYA78Q_AUICigB&biw=1143&bih=687#imgrc=Kge91kTA9hIkAM:. Tajemna moc krwi Antoine Gaffori
https://www.google.pl/search?q=krew&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiax5Xwk7HVAhXkIMAKHahYA78Q_AUICigB&biw=1143&bih=687#imgrc=zPK4CbHiciK2OM: