środa, 12 lipca 2017

Tajemna moc krwi #5 Grupy krwi



Nasze ciało jest ksenofobem. 
Innymi słowy, każdy obcy jest dla niego nieprzejednanym wrogiem. Historia transfuzji jest tego najlepszym przykładem. Jest ona na całym świecie naznaczona całym mnóstwem porażek. Większość transfuzji kończyła się śmiercią pacjentów. 
Dopiero na początku naszego wieku Karl Landsteiner, serolog amerykański, odkrył system AB0. Zapoczątkował on erę naukowych transfuzji krwi, choć natknęły się one jeszcze na wiele trudności praktycznych związanych z koagulacją i brakiem aseptyki.
Również jemu oraz jego uczniowi Wienerowi zawdzięczamy odkrycie czynnika Rh, dającego początek kolejnemu systemowi grup krwi - równie istotnemu jak AB0.


 Podstawą wyodrębnienia czerech głównych grup krwi: A, B, AB i 0 jest obecność w błonie erytrocytów specyficznych białek (glikoprotein), nazywanych antygenami (aglutynogenami). Oznaczono je literami A i B. Osoby mające krwinki z antygenem A mają gupę krwi A, osoby, które mają krwinki z antygenem B- grupę krwi B, natomiast osoby mające oba antygeny, mają grupę krwi AB. Jeśli erytrocyty nie zawierają żadnego z antygenów, grupę krwi określa się jako 0.  
Natomiast w surowicy krwi (w uproszczeniu osocza) znajdują się naturalne przeciwciała skierowane przeciwko nieobecnemu antygenowi w krwinkach np.
  • grupa O – przeciwciała anty-A i anty-B
  • grupa A – przeciwciała anty-B
  • grupa B – przeciwciała anty-A
  • grupa AB – nie posiada przeciwciał
Kontakt krwinek zawierających określony antygen (np. B) i przeciwciał (w tym wypadku anty- B) powoduje aglutynacje (zlepienie) erytrocytów, a w konsekwencji prowadzi do ciężkich zaburzeń i zagrożenia życia. 
Wynika to z tego, że we krwi jednego człowieka jednocześnie nie może się znajdować antygen i skierowane przeciw niemu przeciwciało. 



System Rh, bardziej skomplikowany od systemu AB0, składa się z sześciu genów, których dziedziczenie odbywa się zgodnie z prawami genetycznymi opracowanymi przez Mendela.          Wyróżnia się geny C, D, E zwane "dominującymi", oraz c,d,e, zwane "recesywnymi".
Pozwalają one na utworzenie 36 kombinacji genotypowych. W praktyce zwraca się głównie uwagę na gen D (dominujący), odpowiadający czynnikowi Rh(+) oraz na gen d (recesywny), odpowiadający czynnikowi Rh(-). 
Konflikt serologiczny w zakresie Rh:
Występuje on po niewłaściwie wykonanej transfuzji np. gdy osoba z grupą krwi Rh- otrzyma krew z czynnikiem Rh+, lub gdy w organizmie kobiety ciężarnej z grupą krwi Rh- rozwija się dziecko, które ma grupę krwi Rh+. Aby zapobiec skutkom konfliktu serologicznego, podaje się substancje, które neutralizują przeciwciała. 

 Bibliografia:
https://krwiodawcy.org/grupy-krwi
Biologia na czasie 2, podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum
"Tajemna moc krwi" Antoine Gaffori
 https://www.google.pl/search?q=grupy+krwi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiYhN_biITVAhXkFJoKHZ4QB3oQ_AUICigB&biw=1024&bih=615#imgdii=XocjuckFI76WhM:&imgrc=6LwUFAVdiSJx1M:
https://www.google.pl/search?q=grupy+krwi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiYhN_biITVAhXkFJoKHZ4QB3oQ_AUICigB&biw=1024&bih=615#imgrc=zf9ih0-3x2UmqM:
https://www.google.pl/search?q=grupy+krwi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiYhN_biITVAhXkFJoKHZ4QB3oQ_AUICigB&biw=1024&bih=615#imgrc=WIAc557E_eEmQM: https://www.google.pl/search?q=grupy+krwi&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiPreXrjITVAhXDJ5oKHXisDgwQ_AUICigB&biw=1024&bih=615#imgrc=11PmrAqIv6eF0M:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz