Krew a jednostka czyli o współzależnościach między fizjologią a psychiką.
Istota ludzka stanowi absolutną jednostkę energetyczną, której wszystkie części przenikają się wzajemnie.
W żadnym przypadku psychika nie może zostać oddzielona od budowy fizycznej. Obie są odmiennymi, lecz uzupełniającymi się przejawami tej samej energii życiowej przenoszonej przez krew.
Każdy proces psychiczny ulega zatem bezpośrednim lub pośrednim wpływom bodźców fizjologicznych i vice versa.
Wpływ krwi na nasze instynkty, myśli, zachowania
Kiedy Biblia i Koran wspominają o rytualnych ofiarah, staje się jasne, że tak dla Izraelitów, jak i dla muzułmanów krew jest samą esencją życia.
Idąc za krwią, logiczną rzeczą jest dojście do serca. Niegdyś sądzono, że jest ono siedzibą uczuć. Dało początek wielu symbolom używanym także i dziś: odwadze, miłosierdziu, miłości. Było utożsamiane z jednostką, której mózg był tylko siedzibą myśli.
Idea starożytnych nie była pozbawiona sensu. Mózg składa się bowiem z tkanki nerwowej oraz komórek, których skład i aktywność regulowane są przez krew i limfę. Również krew przenosi hormony pochodzące z różnych gruczołów, które krążą po organizmie przeprowadzając w nim najróżniejsze działania. Tak więc wszystkie organy reprezentowane są w korze mózgowej za pośrednictwem krwi.
Idea, wedle której nasze zachowanie uzależnione jest w mniejszym lub większym stopniu od czynników biologicznych, ma swój początek w starożytności.
Hipokrates opracował klasyfikację osobników, wyróżniając cztery rodzaje temperamentów bazujących na płynach ustrojowych.
Wedle jego doktryny zdrowie fizyczne i umysłowe a zatem i zachowanie człowieka, zależy od stosownego wymieszania jego płynów ustrojowych (krwi, limfy, flegmy, żółci białej, żółtej i czarnej). Ich równowaga decyduje o zdrowiu; nadmiar lub niedobór któregoś z nich powoduje chorobę.
Od czasów badań Nicola Pende, lekarza i biotypologa włoskiego, wiadomo, że gruczoły dokrewne; tarczyca, przysadka mózgowa, nadnercza itd., wydzielają hormony, które- rozprowadzone przez krew po całym organizmie- wywołują zmiany fizjologiczne i psychiczne. Mają wielki wpływ na naszą dynamikę, stan ducha, jak również nasze reakcje na stres, w powiązaniu z naszym systemem nerwowym i cyklami biologicznymi (biorytmami).
Obecnie kładzie się duży nacisk na predyspozycje charakterologiczne związane z krwią. Poważne prace przeprowadzone w Europie i Stanach Zjednoczonych wykazały, że istnieje ścisły związek pomiędzy temperamentem a grupą krwi (AB0)
Bibliografia:
https://www.google.pl/search?q=grupa+krwi+a+temperament&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjc1u3ln4TVAhVGOJoKHebPDecQ_AUICygC&biw=1024&bih=615#imgrc=h7sxabM9Xm9agM:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz